Zastosowanie druku 3D w architekturze

Zastosowanie druku 3D w architekturze

Wraz z rozwojem technologii zaczęły się pojawiać coraz to nowe rozwiązania dla wielu branż, które mają za zadanie ułatwić pracę. Jedną z branż, która korzysta z nowych technologii jest architektoniczna. Wcześniej, aby stworzyć projekt budynku czy też zagospodarowania przestrzeni trzeba było korzystać z dobrze znanych kartonów, bloków technicznych, farb oraz innych akcesoriów, a cały proces trwał przez kilka dni, tygodni czy też miesięcy w zależności od tego, jak złożony miał być sam projekt. To, co było minusem tej formy pracy był fakt, że ewentualne modyfikacje trwały równie długo, co samo tworzenie. Dlatego, kiedy na rynku pojawił się druk 3D zaczęto stosować go właśnie w tworzeniu makiet czy planów zagospodarowania przestrzennego.

Druk 3D w architekturze = oszczędność czasu

Ogromną zaletą tego typu sposobu realizacji projektów jest czas, w którym powstają wszystkie modele i makiety. O ile wcześniej potrzebne były dni czy nawet całe tygodnie, o tyle w przypadku druku 3D w architekturze wystarczy… kilka godzin. Dzięki temu nawet, jeśli klient zmieni w ostatnim możliwym momencie swoje plany, bez problemu można wykonać nowy projekt dzień wcześniej z zachowaniem wszystkich szczegółów i bez konieczności poświęcania się i siedzenia przy biurku, tworząc z papieru nową makietę. Dodatkowo wszystkie modele można wielokrotnie drukować i modyfikować tak, aby spełniały kryteria klientów.

Wartość dodana każdego projektu

To, o czym należy pamiętać to fakt, że tworzone makiety budynków, mebli czy też innych elementów są wykonane z dbałością o szczegóły. W specjalnych programach można zaprojektować dokładne wymiary każdego detalu, co pozwala na dostarczenie klientowi najwyższej jakości produktu, dzięki czemu będzie mógł lepiej wyobrazić sobie, jak w rzeczywistości będzie wyglądał dany obiekt. Prezentacja wydrukowanych w 3D architektonicznych elementów znacznie zwiększy wartość wszelkich działań zarówno marketingowych, jak i sprzedażowych. Dlaczego? Ponieważ projekt komputerowy nie zastąpi szansy na zobaczenie modelu projektowanego elementu.