DRUK 3D

Profesjonalny druk 3D to nic innego jak materializowanie pomysłów, wizji bądź idei, z użyciem nowoczesnych i innowacyjnych technologii. Oferujemy Państwu możliwość druku 3D i prototypowania we wszystkich technologiach z zachowaniem najwyższej jakości oraz krótkiego terminu realizacji zamówienia.

prototypowanie i druk 3d

Nowoczesne technologie druku 3D pozwalają na wytwarzanie elementów o bardzo skomplikowanych kształtach. Zapewniają również doskonałą dokładność wymiarową i właściwości mechaniczne. Dzięki temu wytwarzanie przyrostowe to już nie tylko technika szybkiego prototypowania, ale także jedna z metod produkcji jednostkowej i małoseryjnej.

Prototypowanie

Prototypy 3D mają niebagatelne znaczenie na każdym etapie rozwoju produktu. Zaczynając od weryfikacji komputerowego modelu 3D, przez spasowanie do rzeczywistego obiektu, aż po wykonanie testów funkcjonalnych i ostateczną walidację całego projektu. Prototypowanie w istotny sposób wpływa na skrócenie czasu wytworzenia końcowego produktu oraz obniża koszt produkcji.

druk 3D
Druk 3D produktów finalnych

Druk 3D produktów finalnych

Wytwarzanie przyrostowe pomaga również skrócić czas realizacji i zmniejszyć koszty produkcji finalnych części. Jest szczególnie przydatne w przypadku skomplikowanych geometrii oraz złożonych podzespołów. Przemysłowy druk 3D umożliwia nam także produkcję małoseryjną wyrobów z tworzyw sztucznych, takich elementów jak obudowy elektroniki, części maszyn i urządzeń, itp.

Technologie druku 3D

Z 3D Expert zyskujesz dostęp do nowoczesnego parku maszynowego we wszystkich technologiach druku 3D: spiekanie proszków tworzyw sztucznych (SLS), osadzanie topionego materiału termoplastycznego (FDM/FFF), utwardzanie żywic światłoczułych (SLA/PolyJet) oraz spiekanie proszków metali (DMLS).

Różne technologie druku 3D, Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław
Druk 3d warszawa, kraków

Usługi druku 3D

3D Expert oferuje szeroki zakres usług druku 3D, który obejmuje doradztwo w zakresie wyboru technologii, przygotowanie projektu do druku oraz wykonanie zlecenia nawet przy krótkich terminach realizacji i wysokich standardach jakości. Działamy na terenie miast Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, oraz całej Polski

Z 3D Expert zyskujesz dostęp do nowoczesnego parku maszynowego we wszystkich technologiach druku 3D:

 • Spiekanie proszków tworzyw sztucznych (SLS - Selective Laser Sintering)
 • Technologia ta oparta jest na selektywnym laserowym spiekaniu (spajaniu) nakładanych na siebie kolejno warstw sproszkowanego tworzywa sztucznego.
  Materiały wykorzystywane w technologii SLS to termoplastyczne polimery, głównie poliamid, polipropylen, czy termoplastyczny elastomer poliuretanowy. Dzięki właściwościom tej technologii otrzymywać możemy funkcjonalne wyroby odznaczające się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz bardzo dużą dokładnością wymiarowo – kształtową wykonania. Dzięki temu elementy wykonane w technologii SLS znajdują wszechstronne wykorzystywanie w szeroko rozumianym przemyśle, np. w szybkim prototypowaniu, bądź w produkcji małoseryjnej szerokiej gamy artykułów z tworzyw sztucznych.
  Ogromną zaletą technologii SLS jest brak struktur podporowych. Dzięki temu unikamy strat materiału, a przede wszystkim jesteśmy w stanie drukować wyroby o najbardziej skomplikowanej geometrii, co jest wręcz niemożliwe do uzyskania innymi metodami.

 • Osadzanie topionego materiału termoplastycznego (FDM/FFF - Fused Filament Fabrication/Fused Deposition Modelling):
 • Technologia przyrostowa opierająca się na ekstruzji termoplastycznego tworzywa sztucznego przy pomocy układu wytłaczania materiału, tj. modułu ekstrudera oraz głowicy drukującej, będącego integralną częścią drukarki 3D. Wyrób powstaje podczas osadzania na sobie warstwa po warstwie kolejnych cienkich ścieżek uplastycznionego polimeru, budując w ten sposób fizyczny model.
  Materiały wykorzystywane w tej technologii to tak zwane filamenty – szpule z nawiniętym materiałem o średnicy 1,75 mm – 3,0 mm, najczęściej ABS, ASA, PC-ABS, PLA, TPU, HIPS, czy PET.
  Technologia FDM jest najprostszą i najtańszą metodą wytwarzania przyrostowego, dzięki czemu nasze pomysły w bardzo szybkim tempie stają się rzeczywistością.

 • Utwardzanie żywic światłoczułych (SLA/PolyJet - Stereolithography/ PolyJet technology)
 • SLA i PolyJet to technologie sieciowania ciekłych żywic fotopolimerowych światłem UV. Pozwalają one nam na drukowanie 3D elementów w najwyższej możliwej dla technologii addytywnych jakości. Gotowe wyroby odznaczają się doskonałą dokładnością wykonania przy zachowaniu wysokiej gładkości powierzchni.
  Materiały wykorzystywane w tychże metodach to wspomniane wyżej światłoutwardzalne żywice polimerowe o bardzo szerokim spektrum właściwości.

  Technologie żywiczne stosowane są zazwyczaj do wykonywania modeli koncepcyjnych bądź prototypowych, elementów precyzyjnych, a także modeli służących do odlewania metodą modelu traconego. Dodatkowo pozwalają na budowę obiektów w pełni transparentnych, co wyróżnia je na tle innych technologii przyrostowych.

 • Spiekanie proszków metali (DMLS - Direct metal laser sintering).
 • Technologia przyrostowego wytwarzania elementów ze sproszkowanych stopów metali, najczęściej ze stopu aluminium (AlSi10Mg), stopu tytanu (TiAl6V4) oraz stali nierdzewnej 316L. Polega ona na selektywnym spiekaniu kolejnych przekrojów tworzonego elementu. . Obiekt tworzony jest za pomocą wiązki laserowej, która skanuje przekrój danej warstwy, a następnie przetapiając łączy cząsteczki metalu ze sobą.
  Etapy otrzymywania finalnego wyrobu są bardzo zbliżone do metody SLS. W pierwszej fazie druku 3D z metalu następuje wypełnienie komory drukarki gazem, co ma za zadanie zmniejszyć proces utleniania materiału. W kolejnym kroku komora zostaje podgrzewana do odpowiedniej dla danego materiału temperatury procesu druku. Następuje etap rozprowadzania przez zgarniacz delikatnej warstwy komponentów na platformę roboczą drukarki i skanowanie laserowe przekroju. Po tym etapie dochodzimy do selektywnego łączenia ze sobą (przetapiania) cząsteczek proszku metalowego. Po zakończonym procesie skanowania oraz przetapiania powtarza się cykl, aż do momentu utworzenia gotowego wyrobu.
  Początkowo ideą było wytwarzanie prototypów, jednak z czasem okazało się, że DMLS świetnie sprawdza się jako profesjonalna technologia produkcyjna nawet najbardziej skomplikowanych i złożonych geometrii. Powstałe metodą DMLS elementy są precyzyjnie wykonane i znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.
  Zarówno materiał jak i produkty wykonane technologią DMLS cechują się wysoką wytrzymałością, co umożliwia działanie nie tylko na przemysłową skalę, lecz również w sektorze medycznym.

  Jesteśmy gotowi, by podjąć wyzwanie

  Zleć nam prototypowanie oraz wydruk 3D!

  Sprawdź również