Druk 3D w produkcji części zamiennych

Druk 3D w produkcji części zamiennych

Każde urządzenie bądź maszyna prędzej czy później będzie wymagała naprawy i wymiany zużytej lub uszkodzonej części. W przypadku, kiedy jest to mało popularne urządzenie, często można się spotkać z sytuacją, że czas oczekiwania na wymianę konkretnego elementu jest naprawdę długi lub całkowicie niemożliwy z uwagi na brak dostępności danego komponentu. To sytuacja niezmiernie niekorzystna dla przedsiębiorców, ponieważ każde wyłączenie maszyny z ruchu to potencjalna strata. Dlatego też wraz z rozwojem nowych technologii pojawił się alternatywny sposób, dzięki któremu można otrzymać części zamienne do maszyn, czy urządzeń. To druk 3D zyskujący coraz to większe grono zainteresowanych osób.

Druk 3D części zamiennych odpowiedzią na braki magazynowe

Tradycyjne metody produkcji elementów są opłacalne tylko w momencie, kiedy mówimy o produkcji wielkoseryjnej lub masowej. W przypadku zapotrzebowania na jednostkowe lub krótkoseryjne części zamienne małoseryjne warto rozważyć druk 3D, czyli znacznie tańszą i szybszą metodę wytwarzania różnych elementów. Co niezwykle istotne, korzystając z najnowszych technologii wytwarzania przyrostowego, jesteś w stanie stworzyć nie tylko pojedynczy komponent, ale nawet całą partię wyrobów, posiadających ściśle określone właściwości, zgodnie z założeniami i wymaganiami. To także dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy dany element zwykle wytwarzany jest ręcznie. W tym momencie zazwyczaj ponoszone koszty są niezwykle wysokie, a wybierając innowacyjne technologie druku 3D, optymalizujesz wydatki do minimum.

Nowe możliwości w produkcji dzięki innowacyjnym technologiom

W przypadku tradycyjnych metod wytwarzania elementów często trzeba ponosić dodatkowe koszty (np. na specjalistyczne narzędzia czy oprzyrządowanie), które wiążą się ze stworzeniem idealnego wyrobu. W przypadku drukarek 3D jest to znacznie tańsza, a przede wszystkim szybsza opcja wytwarzania części zamiennych. Często wybierając właśnie
tę metodę produkcji, okazuje się, że bez problemu można pokonać problemy, które w tradycyjnych sposobach wytwarzania byłyby nie do przezwyciężenia.

To, co najważniejsze to fakt, że druk 3D w produkcji części zamiennych pozwoli każdej firmie na wytworzenie takich wyrobów, które bez problemu można skalować, modyfikować, optymalizować i dopasować do indywidualnych potrzeb klienta, ograniczając
Jednocześnie do minimim koszty całego przedsięwzięcia.