Czym się charakteryzują maszyny CNC?

Czym się charakteryzują maszyny CNC?

Wraz ze zmieniającym się światem i nowymi technologiami pojawiła się potrzeba usprawnienia różnych systemów produkcyjnych, aby móc wytwarzać jeszcze więcej materiałów w krótszym czasie. Już od lat 50. XX wieku zaczęto pracować nad numerycznym sterowaniem maszyn na potrzeby… lotnictwa wojskowego USA. Już wtedy okazało się, że możliwe jest zaprogramowanie schematów i elementów urządzeń na podstawie odpowiednich funkcji matematycznych. Był to krok milowy do powstania współczesnych układów sterowania CNC (Computerized Numer Control, czyli komputerowe sterowanie numeryczne).

Cechy maszyn CNC

Zastosowana w maszynach CNC technologia jest wykorzystywana do sprawniejszego tworzenia różnego rodzaju części i ich obróbki. Najczęstszymi urządzeniami, które działają na podstawie tych rozwiązań są m.in. szlifierki, wycinarki, frezarki oraz tokarki. Stosuje się je, chociażby w branży samochodowej, przemyśle ciężkim czy też jubilerstwie i rolnictwie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że maszyny CNC można zaprogramować. Oznacza to, że przez wskazany czas mogą wykonywać konkretną pracę, czyli np. ciąć kilkadziesiąt takich samych elementów przez godzinę, dwie czy trzy. Dzięki temu możliwa jest precyzyjna, a przede wszystkim masowa produkcja takich samych elementów.

Warto także dodać, że urządzenia te można również wykorzystać do produkcji hybrydowej. Maszyny z numerycznym sterowaniem łączą się z innymi rozwiązaniami, chociażby jak druk 3D lub różnego rodzaju odlewy, poszerzając możliwości zastosowania urządzeń CNC.

Jak działają urządzenia sterowane numerycznie?

Tworzenie części do różnych branż odbywa się w trzech etapach:

  • Projektowanie określonego elementu za pomocą komputera (CAD).
  • Przetworzenie przygotowanego w komputerze projektu na plan sterowania urządzeń (CAM).
  • Wykonanie zaprojektowanej części (CNC).

To, o czym należy pamiętać, to fakt, że współczesne maszyny sterowane numerycznie pozwalają na korektę parametrów i układów współrzędnych. Dzięki temu w przypadku pojawienia się ewentualnego błędu, w szybki sposób można go naprawić. Operator urządzeń może również śledzić cały proces tworzenia czy obróbki części, co jest dodatkową zaletą całego procesu.