Wykorzystanie druku 3D w praktyce stomatologicznej

Wykorzystanie druku 3D w praktyce stomatologicznej

W obecnym świecie niezwykle ważny jest czas. Na nim każdemu zależy najbardziej, a szczególnie mocno wszystkim firmom oferującym usługi czy też produkty. Stworzenie nowej lub zastępczej części bywa często prawdziwym wyzwaniem. Jej stworzenie może wiązać się z długim oczekiwaniem. Druk 3D umożliwia znaczne usprawnienie całego procesu. Dlatego też nie można się dziwić, że coraz więcej branż korzysta z tego rozwiązania. Jedną z nich jest stomatologia. Co dentysta może wytworzyć dla swoich pacjentów? Na to pytanie, a także i inne odpowiemy w naszym artykule.

Druk 3D w gabinecie stomatologicznym

Dentyści mogą mieć różne specjalizacje – od protetyki przez implantologię aż po ortodoncję. We wszystkich tych działach stosowanie wydrukowanych w 3D elementów staje się coraz popularniejsze. Pacjentom często zależy na tym, aby dany implant czy nakładka była dostępna od ręki. Bez użycia zaawansowanych technologii nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich zainteresowanych, trójwymiarowe tworzenie różnych produktów jest możliwe również i dla stomatologii. Można utworzyć m.in. nakładki ortodontyczne, łączniki implantologiczne indywidualnie dostosowane do potrzeb każdej osoby czy modele łuków zębowych i wszelkiego rodzaju szablony. Co więcej, istnieje również możliwość tworzenia różnych produktów z certyfikowanych materiałów biokompatybilnych.

Nowoczesne rozwiązania w krótszym czasie dzięki drukowi 3 w stomatologii

Korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych pozwala na najwyższą precyzję i jakość. W przypadku wykorzystywania standardowych metod znacznie trudniej byłoby wprowadzenie zmian do modelu. Jeśli chodzi o wykorzystanie druku 3D w praktyce stomatologicznej, to jest to znacznie prostsze. Dzięki temu pacjenci będą mogli otrzymywać dopasowane do swojego zgryzu nakładki, korony czy też mosty. Nowoczesne urządzenia pozwalają na tworzenie nieograniczonych niczym produktów, dzięki czemu zaprojektowanie szyn czy aparatów retencyjnych nie jest problemem. Co więcej, jest to ogromna zaleta, którą dostrzega coraz większa rzesza stomatologów.