Ile kosztuje druk 3D i co wpływa na jego cenę

Ile kosztuje druk 3D i co wpływa na jego cenę

Wykorzystywanie najnowszych technologii w obecnych warunkach często pozwala na stworzenie takich części, które jeszcze nie zostały wyprodukowane, ich produkcja została wstrzymana lub też odbywa się normalnie, jednak jej koszty są często zbyt wysokie. Wtedy naprzeciw oczekiwaniom klientów przychodzi druk 3D, pozwalający na dokładne odwzorowanie wszystkich, nawet tych najmniejszych detali niezależnie od tego, jakie wymiary ma mieć cały element. To także doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy zależy nam na wyprodukowaniu pojedynczej części. Możemy zadać sobie jednak pytanie – ile kosztuje druk 3D i co wpływa na jego cenę? Postaramy się na nie odpowiedzieć w naszym artykule.

Druk 3D – co wpływa na jego cenę?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby ustalić dokładną kwotę za wykonanie danego elementu w nowoczesnej drukarce, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Postanowiliśmy zebrać je wszystkie w jednym miejscu, co może pomóc w wizualizacji złożoności procesu twórczego.

  1. Przede wszystkim na samym początku należy przygotować model do druku. Może odbyć się to za pomocą skanowania 3D, inżynierii odwrotnej lub też poprzez optymalizację modelu CAD. Oczywiście najlepiej byłoby, aby każda zainteresowana osoba miała już gotowy projekt zapisany w rozszerzeniu STL lub STEP. W momencie, kiedy nie ma takiej możliwości, można zlecić cały ten proces specjaliście, który dzięki dokładnym wymiarom stworzy w programie CAD model. W przypadku skanowania sprawa jest dosyć prosta, ponieważ w momencie, kiedy dany element nie jest w żaden sposób uszkodzony, od razu uzyskuje się obraz rzeczywisty w programie. Jeśli jakaś część uległa uszkodzeniu, specjaliści mogą ją odtworzyć dzięki inżynierii odwrotnej.
  2. Drugą najważniejszą sprawą są parametry druku 3D. Chodzi tutaj o wybór odpowiedniego materiału, wykorzystanej technologii, wielkość całej części, samej objętości czy wypełnienia. Oczywiście niezwykle istotną kwestią jest również liczba sztuk, którą trzeba wyprodukować.
  3. Kolejnym czynnikiem jest samo przygotowanie pliku, który będzie wykorzystywany w drukarce. Chodzi m.in. o orientację modelu oraz rozstawienie ewentualnych podpór.
  4. Później ma miejsce proces produkcji.
  5. Ważną rolę ogrywa późniejsza obróbka związana z ewentualnym lakierowaniem, montażem różnego rodzaju układów czy też samo usunięcie zastosowanych podpór.
  6. Ostatnim czynnikiem jest czas realizacji zlecenia. W przypadku, kiedy zależy nam na szybszym wykonaniu danej części, za usługę trzeba będzie zapłacić więcej niż w momencie standardowego zamówienia.

Jak widać koszt druku 3D jest zależy od wielu czynników, dlatego też cena każdego zamówienia jest ustalana zawsze indywidualnie z klientem. Istnieje zbyt wiele różnych zmiennych, które wpływają na koszt produkcji, aby stworzyć jeden sztywny schemat optymalny dla wszystkich zleceń.