Technologia ta opracowana przez firmę Stratasys w latach 90. obecnie uchodzi za najpopularniejszy i najbardziej rozpowszechniony sposób druku 3D. Metoda FDM (Fused Deposition Modeling), pomimo iż początkowo była stworzona z myślą o wykonywaniu szybkiego i mniej kosztownego prototypowania (przy wykorzystaniu łatwych w obróbce materiałów), to wraz z rozwojem technologicznym znacznie poszerzyła perspektywy i oferowane usługi m.in. możliwość drukowania finalnego produktu bądź jego poszczególnych części.
Na czym polega drukowanie metodą FDM?
Jest to technika przyrostowa bazująca na budulcu, jakim jest najczęściej sztuczne tworzywo termoplastyczne. Materiał ten umieszczany jest w drukarce, a dokładniej w jej elemencie – ekstruderze. Tam następuje stopnienie go, następnie wprowadzany jest do głowicy drukującej, gdzie uzyskuje odpowiednią półpłynną formę. Kolejnym krokiem jest wyciskanie tworzywa warstwa po warstwie, aż do uzyskania danego modelu 3D. W ten sposób wykonuje się cały obiekt, przy czym najczęściej wymagane jest wykorzystanie materiału podporowego, chyba że geometria danego elementu umożliwia drukowanie bez niego.
Tworzywo termoplastyczne wykorzystywane podczas drukowania metodą FDM ma postać żyłki nawiniętej na szpulę o stałej średnicy (1,75 mm lub 2,85 mm), często nazywana jest ona również filamentem. Usługi tego typu znajdują zastosowanie w różnych branżach.
Jakie materiały można wykorzystać w technologii druk 3D FDM?
Usługi druku 3D FDM są najbardziej uniwersalne, gdyż umożliwiają wykorzystanie rozmaitych tworzyw sztucznych, co przekłada się na właściwości oraz możliwość zastosowania wykonanego tą metodą przedmiotu czy też danej części. Oczywiście można przy jej pomocy tworzyć także prototypy.
Oferta materiałów obejmuje zarówno tworzywa łatwe w obróbce, jak i inżynieryjne czy też o wymaganych, specjalnych właściwościach np. niepalne. Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w profesjonalnych usługach druku 3D metodą FDM stosuje się ABS, Nylon, PC, PLA (na bazie związków organicznych), a także ULTEM.
Usługi drukowania 3D w FDM są bardzo dobrą alternatywą dla formowania wytryskowego w szczególności, gdy chcemy wykonać mniejszą liczbę elementów, co było niepopłacone w przypadku drugiej metody.
Druk 3D FDM — zastosowanie
Technologa ta pozwala na wytwarzanie rozmaitych prototypów, modeli oraz funkcjonalnych części wysokiej jakości o bardzo dobrych parametrach. Usługa, jaką jest druk 3D FDM znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach i do różnych celów. Przedmioty wykonane w tej metodzie mogą także posłużyć jako elementy promocyjne danej marki, czy też informacyjne. Dlatego też produkcja małoseryjna za pomocą tej technologii zyskuje na coraz większej popularności. Drukowanie 3D znajduje zastosowanie w motoryzacji, architekturze i wielu innych branżach oraz środowiskach.
Drukowanie metodą FDM – zalety
Przede wszystkim usługi tego typu mają stosunkowo krótki czas realizacji danego elementu, a do tego charakteryzują się minimalnymi stratami, używanego podczas druku, materiału. Na uwagę zasługuje również wcześniej już wspominania szeroka gama tworzyw termoplastycznych, dzięki czemu można je idealnie dopasować do potrzeb oraz wymagań względem drukowanego prototypu czy też innego przedmiotu.
Drukowanie metodą FDM zapewnia także bardzo dobrą dokładność wykonanych elementów z niewielkim marginesem błędu zależnym od skomplikowania geometrii obiektu rzędu +/-0,15 do +/-0,3 mm. Często niewymagane jest także prowadzenie prac obróbki wykończającej (postprocesingowej), niemniej jednak jest przydatne w celu usunięcia widocznych linii, które łączą warstwy oraz ewentualnych struktur podporowych.
W celu wykończenia danego elementu stosuje się m.in. takie metody jak szlifowanie, polerowanie czy też piaskowanie, które poprawiają zarówno jakość, jak i wygląd powierzchni.
Usługi druku 3D FDM dają ogromne możliwości, wykonania trwałych, dokładnych projektów prototypów, części i wielu innych z tworzyw termoplastycznych, które klient dopasowuje do swoich potrzeb.