Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych jest ostatnim z etapów procesu wdrażania nowego wyrobu na rynek. Jesteśmy producentem wyrobów z tworzyw sztucznych w technologiach druku 3D, odlewania, formowania wtryskowego oraz termoformowania. W 3D Expert otrzymają Państwo kompleksową realizację projektu od pomysłu do wytworzenia gotowego wyrobu!
W 3D Expert produkcja seryjna wyrobów z tworzyw sztucznych realizowana jest przy wykorzystaniu form wtryskowych powierzonych przez Klienta, bądź wyprodukowanych przez nas na potrzeby danego zlecenia.
Oferujemy Państwu kompleksową usługę produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w zakresie:
- projektowania nowych wyrobów, bądź modyfikacje lub optymalizacje już istniejących projektów, zgodnie z Państwa oczekiwaniami,
- projektowania form wtryskowych i odlewniczych oraz matrycy do termoformowania,
- wdrożenia projektu do produkcji seryjnej,
- produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych,
- montażu, pakowania, magazynowania, logistyki.
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych – wtryskiwanie
Posiadamy park maszynowy składający się z nowoczesnych wtryskarek sterowanych komputerowo o sile zamykania formy od 10 do 250 ton. W naszej wtryskowni przetwarzamy większość dostępnych na rynku tworzyw sztucznych m.in. LDPE, HDPE, PP, PC, PA6, PA 6.6, PA12, POM, PS, ABS, SAN, PBT oraz elastomery o twardościach od 30ShA do 75ShA. Materiały te dodatkowo mogą posiadać dodatki modyfikujące, jak np.: napełniacze w postaci włókien szklanych i węglowych, uniepalniacze, stabilizatory UV, dodatki uplastyczniające, wypełniacze, itp. Dzięki tak dużej różnorodności jesteśmy w stanie wykonać wyroby spełniające wszystkie oczekiwania naszych Klientów, począwszy od estetycznego wyglądu, aż po innowacyjne zastosowania techniczne. Nasze usługi produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych świadczymy dla Klientów miast, takich jak Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Rzeszów, Gdańsk i nie tylko.Zalety procesu wtryskiwania:
- wytwarzanie nawet najbardziej skomplikowanych wyrobów z tworzyw sztucznych w jednym procesie technologicznym,
- mały bądź żaden udział obróbek wykańczających gotowych wyrobów,
- wysoka jakość i powtarzalność właściwości i wymiarów otrzymywanych wyrobów,
- możliwość pełnego zautomatyzowania, komputerowego sterowania i kontroli procesu.
Wady procesu wtryskiwania:
- wysoki koszt oprzyrządowania (form), powodujący wydłużenie czasu amortyzacji i wysokie koszty uruchamiania produkcji,
- ze względu na powyższe, technologia wtrysku opłacalna tylko przy produkcji wielkoseryjnej i masowej,
- długi czas przygotowania produkcji ze względu na pracochłonność wykonania form wtryskowych.
Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych – ODLEWANIE
W 3D Expert wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych realizujemy także za pośrednictwem szerokiej gamy technologii odlewania, jak np. odlewanie ciśnieniowe i bezciśnieniowe, odlewanie rotacyjne, czy zalewanie. Proces odlewania polega na umieszczeniu tworzywa sztucznego w formie, a po jego zestaleniu, odlew wyjmowany jest z formy. Odlewanie może być wykonywane w sposób ciągły lub cykliczny. Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych metodą odlewania może się odbywać z użyciem ciśnienia lub bez. Do tego procesu stosuje się tworzywo sztuczne w postaci ciekłej. Przed umieszczeniem materiału w formie, należy go odpowiednio przygotować mieszając ze sobą odpowiednie składniki w określonych proporcjach i odpowiedniej kolejności. Różnica między odlewaniem ciśnieniowym, a bezciśnieniowym znajduje się w sposobie wypełniania gniazda. Odlewanie bezciśnieniowe opiera się na bezpośrednim wypełnianiu gniazda, natomiast w przypadku drugiej metody, tworzywo sztuczne jest umieszczane w gnieździe za pomocą kanału odlewniczego. Podkreślamy, iż odlewanie ciśnieniowe zapewnia lepsze właściwości gotowego wyrobu oraz ogranicza emisję szkodliwych substancji. Do materiałów najczęściej wykorzystywanych w technologii odlewania zaliczyć możemy: żywice (epoksydowe, poliestrowe, poliuretanowe, akrylowe), roztwory polimerów w rozpuszczalnikach organicznych, czy monomery w stanie płynnym (np. PMMA). Usługi produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych świadczymy dla klientów z miast takich jak Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Rzeszów, Gdańsk.Zalety procesu odlewania:
- niski koszt przygotowania i uruchomienia produkcji,
- możliwość mocowania w formie dodatkowych elementów (tuleje, króćce, pierścienie, itp.),
- możliwość otrzymywania przedmiotów o masie od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów.
Wady procesu odlewania:
- niska wydajność procesu, tj. długi czas cyklu wytwarzania odlewu (od kilkudziesięciu minut do nawet kilku dni w zależności od specyfiki wyrobu).
Termoformowanie
W 3D Expert oferujemy Państwu wytwarzanie wyrobów z tworzyw sztucznych za pośrednictwem technologii przetwórstwa wtórnego, tj. wytwarzania wyrobów z wcześniejszych półfabrykatów. Do głównych odmian przetwórstwa wtórnego zaliczyć możemy: formowanie próżniowe, termoformowanie stemplem, formowanie pozytywowe, bądź negatywowe.
Podczas procesu formowania wtórnego z tworzyw sztucznych wykorzystujemy materiał w postaci podgrzanej do temperatury przetwórstwa – uplastycznionej. Dzięki temu, materiał na który oddziałuje siła zamykająca formy, w efekcie końcowym odkształca się. Utrwalenie kształtu materiału jest możliwe dzięki ochłodzeniu. Metoda wytwarzania za pomocą formowania wtórnego pozwala otrzymać wyroby o bardzo małej grubości ścianki i wielkich gabarytach.
Materiałami stosowanymi przez nas w tej technologii wytwarzania są termoplastyczne tworzywa sztuczne, takie jak: ABS, PS, PVC, PC, PCABS, czy TPU, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością mechaniczną.
Zalety technologii termoforowania
- możliwość wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych o bardzo małej grubości ścianek i o znacznych gabarytach,
- niski koszt form i oprzyrządowania,
- możliwość stosowania form wielokrotnych, zwiększających wydajność produkcji,
- szeroka gama materiałów.
Wady technologii termoforowania
- wysokie ceny surowca,
- powstawanie znacznych odpadów poprodukcyjnych,
- nierównomierności w grubości ścianek wyrobu,
- pocienienia materiału w narożach,
- konieczność wykonywania obróbki wykańczającej (obcinanie obrzeży, wiercenie otworów itp.).